שאיבת הצפה באמצעות ביובית

שאיבת הצפה באמצעות ביובית

הצפה תמיד מגיעה בהפתעה, ובדרך כלל בזמן הכי לא צפוי. הבעיה העיקרית בהצפה היא הנזקים שהיא עלולה לחולל בציוד, ברהיטים וברכוש ואפילו במבנה, ואין ספק שהיא מטרד רציני.

הסיבות להיווצרות הצפות

 • הסיבה הכי מרגיזה ושטותית- פשוט כי מישהו שכח לסגור את הברז
 • פיצוץ בצינור המים
 • חבלה בצינור שמובילה לסדק משמעותי או ניתוק צינורות
 • עליית קו הביוב על גדותיו עקב הצטברות פסולת או חסימה בצינורות הביוב
 • מערכת גשמים חזקה וניקוז לא יעיל, או חדירת מי גשמים כתוצאה מאיטום לקוי
 • התיישנות חומרי האיטום, שגורם לחלחול וחדירת מי גשמים
 • בנייה או התקנה לקויה של מערכת הניקוז או תקלות במערכת הניקוז

סימנים מקדימים להצפה שמתקרבת ובאה

במקרים מסוימים ניתן לאבחן הצפה קרבה מבעוד מועד. לשם כך נחוצים תחזוקה שוטפת של מערכת צינורות הבית והביוב ושימת לב לפרטים. הזנחה של נזילות, טפטופים, נזקי רטיבות ועובש עלולים לאורך זמן ליצור נזק בלתי הפיך במבנה, ואף להעיד על פיצוץ עתידי או ליקוי חמור במערכת, וככל שהמים עומדים זמן רב יותר, כך הנזק עלול להיות גדול יותר. איתור תקלות ומתן פתרון מהיר ויעיל על ידי איש מקצוע מוסמך יכול לתת תרופה למכה לפני שיהיה מאוחר מידי, ובכך לחסוך נזק רב והוצאות מיותרות.

הצפות טומנות בחובן סכנות

פרט לנזק שעלול להיגרם לתכולת המבנה בו מתרחשת ההצפה ולמבנה עצמו, קיימות סכנות נוספות, שכן ההצפה מתרחשת בדרך כלל במפתיע, ונוכחותם של יושבי המבנה בעת ההצפה היא עניין מסוכן, כשהאוכלוסיות שנמצאות בסיכון גבוה יותר הם ילדים, קשישים ובעלי מוגבלויות.

במקרים של הצפת מי שופכין כתוצאה מבעייה בצנרת הביוב, קיים נזק תברואתי, שמחייב עוד יותר פעולה מהירה, שכן מי השופכין מכילים פסולת, רעלים, חיידקים וכימיקלים שונים. כמו כן, ריחם אינו נעים כלל ומסכן את בריאות הציבור גם הוא.

הדרכים לביצוע שאיבת הצפה

קיימות 2 דרכים עיקריות, בהן ניתן לבצע שאיבת הצפה באופן יעיל, בטוח ומהיר:

 1. שאיבה באמצעות מכונת שאיבה ייעודית, שנחשבת לפתרון יעיל וידידותי לסביבה, ומאפשרת שאיבת נוזלים במהירות. מכונת שאיבה יכולה לשאוב מאות ליטרים בדקה ומעניקה מענה אפקטיבי ויעיל באמצעות מערכת יניקה עוצמתית, המנקזת את הנוזלים יחד עם הפסולת והלכלוך שהצטברו כתוצאה מההצפה. במכונת השאיבה קיימת מערכת, שמאפשרת לסנן ולסלק את הפסולת מהמים בהתאם לתקני הבטיחות, הבריאות ואיכות הסביבה, ובכך תורמת לשמירה על איכות הסביבה באופן יעיל.
 2. שאיבה באמצעות ביובית, שמתאפיינת ביכולות שאיבה גבוהות במיוחד, ובאפשרותה לפנות פסולת ואף לטפל בחסימות. הביובית מתאימה לשאיבות מורכבות, המצריכות הגעה לחלקים רחוקים מאוד או עמוקים בצנרת, ומתוקף שמה, מתאימה גם לשאיבת בורות ביוב.

פעולות בטיחות בעת ביצוע שאיבה

בעת הטיפול בהצפה חשוב לשמור על הוראות הבטיחות, על מנת למנוע נזק נוסף בנפש וברכוש, הכוללות הצבת שלטי אזהרה, התקנת מפסקי פחת, הודעה רשמית לשוהים בסביבת המבנה אודות מפגעי ההצפה ומשך הזמן הצפוי לטיפול בנזקיה ובדיקת תקינות מערכת החשמל בפנים המבנה ובחלקו החיצוני.

לא די בשאיבת ההצפה

ההצפה דורשת מענה מהיר ויעיל, אך לאחר שאיבת המים נותרו עוד ארבעה דברים חשובים שיש לעשות:

 1. איתור התקלה ופתרונה- יש לאבחן את מקור התקלה, והסיבות להיווצרות ההצפה. אבחון נכון ותיקון התקלה ימנע הצפה נוספת בעתיד. ייתכן שיידרשו פתיחת סתימות בצנרת או איטום גג או קירות המבנה מחדש, אך במקרים מורכבים יותר, ייתכן שתידרש החלפת מערכת צינורות שלמה.
 2. ביצוע תיקונים במערכת החשמל במידת הצורך.
 3. פנייה לחברת הביטוח- לאחר אומדן הנזק שנוצר והיקפו, מומלץ לפנות לחברת ביטוח לצורך כיסוי ההוצאות שבגין ההצפה ותיקונה.
 4. ניקיון, ייבוש יסודי של אזור ההצפה ושיקומו- גם כשההצפה אינה נראית לעין, חשוב לוודא שמתבצע ייבוש באופן מלא. ציוד ייבוש להצפות מאפשר שאיבה “בכוח” של המים החופשיים, ומקצרים את תהליך הייבוש עד פי 10, ובכך גם מפחיתים את הסיכוי להיווצרות עובש וטחב. כמו כן, חלל יבש מאפשר חזרה מהירה יותר לשגרה.

דבר איתנו

פוסטים נוספים

תיקון מערכת סולארית בבניין משותף

פתיחת סתימה בכיור - עשו זאת בעצמכם

איתור נזילות מים

חידוש צנרת

פתיחת סתימה

פתיחת סתימת ביוב

דילוג לתוכן