שאיבת ביוב

למרות בקשות חוזרות ונשנות של בעלי עסקים והוראות מפורשות בשירותים ציבוריים, שמפצירות בקהל הרחב, שלא להשליך פסולת לתוך האסלות, לצערנו, אנו נתקלים פעמים רבות מידי לעיתים קרובות מידי בסתימות במערכות הביוב בכל רחבי הארץ.

התופעה אומנם נפוצה בתשתית מערכת הביוב העירונית, אך גם בתשתיות הביוב הביתיות המודעות עוד לא בשיאה, שכן רבים משליכים מגבונים ומוצרי הגיינה לאסלות, שגורמים לסתימה בקלות רבה מידי, וכתוצאה מכך נוצרות תקלות במערכת, שמובילות למפגעים סביבתיים ותברואתיים ונזק רב, החל מריחות לא נעימים ופגיעה באיכות החיים ועד להצפה הרסנית, שדורשת שיקום מבנה ואובדן ציוד בעל ערך.

נתקלנו בתופעות מוזרות כל כך, שאיננו מופתעים כשאנו מוצאים סחבות, בגדים, מוצרי פלסטיק וצעצועים שהושלכו לאסלה וחסמו את צנרת הביוב. למזלנו, קיימות מגוון דרכים לטפל בבעיה, ושאיבת ביוב היא רק אחת מהן.

למי מתקשרים קודם?

בעת הצפה של ביוב חשוב ליצור קשר בהקדם עם 2 גורמים: עם נותן שירותים בתחום שאיבת ביוב ועם סוכן או חברת הביטוח שלכם. אם עוד לא עשיתם ביטוח לדירה ולתכולתה, מומלץ לעשות זאת, שכן הוא יכול לכסות את הנזק שעלול להיגרם כתוצאה מהצפת ביוב שעלולה לפגוע הן בתכולת המבנה והן במבנה עצמו. כמובן שתחזוקה שוטפת וטיפול נאות במערכת יכולים למנוע הצפה, אך לא נתקלנו במישהו שידע שזה עומד לקרות לו, כיוון שתמיד הצפת ביוב מגיעה בהפתעה.

גם אם זוהו סימנים מוקדמים, מרבית האנשים נוטים לחשוב שמדובר בסתימה קלה, ואף מנסים לטפל בה באופן עצמאי בעזרת חומרים ממיסים, חומצות או פומפה, אך כשהמקרים מורכבים יותר, בדרך כלל אין דרך לזהות זאת ללא איש מקצוע מוסמך בעל ידע וניסיון.

באילו מקרים מתבצעת שאיבת ביוב?

שאיבת ביוב נעשית במקרים של הצפה או חסימה בצנרת הביוב. חסימה בצנרת עלולה להתרחש מכל הסיבות שציינו, אך גם כתוצאה מחדירת שורשים, שמוצאים בצנרת מקור מצויין לדשן ונוזלים. כמו כן, הצטברות שמנים, שלא מובלים לבור שמנים מיוחד בניגוד לתקנות בחוק (בדרך כלל נחוץ בבתי עסק ומפעלים) עלול לגרור תקלות חמורות בצנרת ולגרום גם הוא להצפה.

כיצד מתבצעת שאיבת ביוב

בדרך כלל שאיבת ביוב מתבצעת בעזרת ביובית. הביובית היא משאית גדולה, שמחוברת למשאבה. המשאבה יונקת בעוצמה את הצטברות הנוזלים והפסולת, ומפעילה לחץ מים חזק ועוצמתי ביותר, על מנת לשטוף את מערכת הביוב. ביכולתה של הביובית להגיע לחלקים מרוחקים ועמוקים לאורך הצנרת על מנת לאתר תקלות ומפגעים ולפתוח סתימות לאורך הצנרת. הביובית מופעלת אך ורק על ידי גורם מוסמך בעל ידע, ומומלץ לדרוש רשיון ממפעיל הביובית שאתם מזמינים על מנת להימנע ממפגעים ותקלות נוספות.

משאבות ביוב נוספות

– משאבות ביוב טבולות, המשמשות לשאיבת מים או ביוב בקומות נמוכות או בקומת קרקע. אלו הן משאבות שמתאימות לשימוש ביתי, בעיקר במרתפים או בחניונים. המשאבות הללו מותקנות בבור, יחד עם רכיב יחודי, ויחד הם מבצעים פעולת ויסות לשאיבת השפכים.

– משאבות ביוב טוחנות- בדומה למשאבות הטבולות, גם הן ממוקמות בבור, שמתחבר לצנרת הביוב, ובאפשרותן לטחון חלקי פסולת.

הכן ביובך לחורף

רגע לפני שמגיעות מערכות גשמים חזקות, חשוב לדאוג שמערכת הביוב תעבוד באופן יעיל ועם מינימום תקלות. לשם כך מומלץ לפנות לחברה מקצועית, שתבדוק את מערכת הביוב מבעוד מועד, תוודא את תקינותה ותטפל בחסימות ומפגעים לאורך הצנרת. ובאותה הזדמנות מומלץ לבדוק גם את כל מערכות הניקוז והמרזבים.

דבר איתנו

פוסטים נוספים

תיקון מערכת סולארית בבניין משותף

פתיחת סתימה בכיור - עשו זאת בעצמכם

איתור נזילות מים

חידוש צנרת

פתיחת סתימה

פתיחת סתימת ביוב

דילוג לתוכן